Veganský dort (zůstane měkký po celé dny!)

By | November 15, 2023

Zveřejněno dne 05.10.2023 Richardem. Naposledy aktualizováno 08/11/2023 Richardem.

Můj klasický, lahodný a super vlhký veganský dort (alias veganský dort z Madeiry nebo veganský chlebový dort) s tou nejdokonalejší pevnou drobenkou a vlhkou vanilkovou příchutí.

Někdo tomu říká veganský dort, jiný veganský dort z Madeiry – je mi jedno, jak tomu říkáte, udělejte tento recept! Slibuji vám, že nebudete zklamáni. Tento veganský dort (někdy také nazývaný veganský dort) je IDENtický s neveganskou verzí. Překvapivě u tak jednoduchého dortu trvalo roky, než byl tento recept k dokonalosti.

Většina veganských koláčů se při kynutí spoléhá na prášek do pečiva a jedlou sodu, ale Pound tradičně používá k kynutí pouze vejce. To znamená, že veganství tohoto receptu bylo trochu složitější, než jsem původně očekával, ale po mnoha neúspěšných pokusech jsme tady! PERFEKTNÍ veganský koláč!

plátek veganského dortu nebo veganského dortu
Skočit do:

🧈 Ingredience na veganský dort

Jak již bylo zmíněno výše, toto je DOKONALÝ veganský koláč. Tím myslím, že textura a chuť jsou SPOT ON! Tento koláč má pěknou pevnou střídku, ale není suchý nebo těžký. Zde je vše, co budete potřebovat k dosažení dokonalosti veganského dortu!

veganský dort na Madeiře
 • Rostlinné mléko – Ujistěte se, že není slazené nebo ochucené a má také pokojovou teplotu. Nejlépe funguje sója, ale klidně experimentujte.
 • Měkké a hedvábné tofu -Znovu se ujistěte, že má pokojovou teplotu, jinak se vám těsto může rozdělit!
 • Vanilkový extrakt – Nebo vanilkovou pastu, chcete-li!
 • Dortová mouka – (viz poznámka níže)
 • Kukuřičný škrob – Taková kukuřičná mouka ve Velké Británii!
 • Moučkový cukr – Známý jako ultrajemný cukr ve Spojených státech!
 • Prášek na pečení
 • Jemná mořská sůl
 • Veganské máslo – Ještě jednou – při pokojové teplotě, prosím!
mouka na koláč

🎂 Poznámka k mouce na dort…

Koláčová mouka je druh pšeničné mouky, která je velmi jemně mletá a obsahuje méně lepku, což pomáhá vytvořit lehčí, nadýchanější koláč. To je velmi běžné v USA, ale ne tolik ve Velké Británii.

Můžete si ji objednat z Amazonu NEBO udělejte to, co jsem udělal já, a kupte si „speciální pšeničnou mouku na housky“. Koupil jsem ho v místním asijském supermarketu a normálně se z něj vyrábí měkké housky Bao. Obsahuje 8 % bílkovin (aka lepek) a je super jemný, takže je identický s moukou na koláče! Dortovou mouku používám i na veganský narozeninový dort!

Pokud nemůžete najít mouku na dort – NEBOJTE se – můžete nahradit moukou pro všechny účely, ale to ovlivní strukturu a barvu konečného veganského dortu (nebo veganského dortu z Madeiry).

veganský dort

🔀 Náhrady přísad

Budu upřímný: vždycky mě mrzí, když si lidé dělají odběratele a obchodují s mými recepty, ale podívejte se! Chápu! Někdy musíte! Takže pro tyto lidi zde jsou mé návrhy.

Dortová mouka – Jak je uvedeno výše, můžete ji nahradit univerzální/hladkou bílou moukou. Struktura dortu se změní, ale stále bude lahodný.

Veganské máslo – Ten lze nahradit zeleninovým tukem nebo (ve špetce) nějakým druhem neutrálního oleje, jako je slunečnicový nebo řepkový. To však ovlivní texturu dortu a nakonec získáte něco bližšího běžnému běžnému piškotovému dortu než veganskému dortu.

Hedvábné tofu – To lze nahradit dobrým hustým veganským jogurtem. Doporučil bych použít pěknou hustou odrůdu řeckého stylu.

veganský dort

🍰 Připravte si veganský dort

Opět se NIKDO z nás nemůže shodnout na tom, zda tomu říkat veganský koláč, veganský koláč nebo veganský koláč z Madeiry – ale metoda je stejná bez ohledu na metodu! Zde je návod, jak vyrobit TENTO DORT!

namažte krabici

1. Formu na bochník 20 x 10 cm (nebo jakoukoli formu na bochník 1 lb) vymažte máslem, vysypte moukou a setřeste přebytek. Ráda používám nepřilnavý olej ve spreji, protože se krásně dostane do koutků! Mouka také pomáhá těstu na koláče, aby se nelepilo.

přísad

2. Připravte těsto! Pro tento recept používám neobvyklou metodu, která zahrnuje šlehání suchých ingrediencí s veganským máslem a POLOVIOU mokrých ingrediencí po dobu dobrých 3 minut. To pomáhá budovat lepkovou strukturu dortu. Pokud místo mouky na koláč použijete mouku pro všechny účely, nemusíte fazole dělat tak dlouho. Možná jen na 20-30 sekund.

krabicové těsto

3. Jakmile je těsto v ošatku, použijte nůž namočený v rozpuštěném veganském másle a vytvořte čáru uprostřed těsta. To zajistí, že dort rovnoměrně nakyne a popraská!

pečený veganský koláč

4. Konečně vaříme! Protože je tento koláč bez vajec, potřebuje na začátku procesu trochu jara navíc z velmi horkého pečení po dobu 10 minut. Poté teplotu na zbývající dobu vaření snížíme!

osvěžující veganský koláč

A to je vše! Super snadné! Rád to podávám s kapkou veganského pudinku (já vím, velmi zlobivý), ale klidně podávejte tak, jak je!

🤷‍♀️ Často kladené otázky o veganském dortu

Otázka: Co je to dort?

A: Piškvorka je typ dortu, který se tradičně vyrábí z jedné libry každé ze čtyř ingrediencí: mouky, másla, vajec a cukru. U naší veganské verze jsou vejce nahrazena hedvábným tofu a kukuřičným škrobem.

Otázka: Je vanilkový extrakt stejný jako vanilková esence?

A: Ne. Vanilkový extrakt je přírodní produkt extrahovaný z pravých vanilkových bobů. Vanilková esence je syntetická verze vanilkového aroma vyrobeného z různých chemikálií a umělých aromat. Vanilkový extrakt nebo pasta z vanilkových lusků jsou mnohem lepší produkty.

Otázka: Jak se ve Spojeném království nazývá koláč?

A: Ve Spojeném království je dort známý jako „Madeira Cake“. Ačkoli se používá jiný název, dort je stejný: sladká chuť, pevně nastrouhaný a lahodně vlhký.

veganský dort
veganský dort

Klasický veganský dort s dokonalou pevnou střídkou a sladkou vanilkovou příchutí.

Čas na přípravu 15 minut

Čas na vaření 25 minut

Celkový čas 40 minut

Chod Dezerty

Kuchyně Všichni, Američané, Angličané

Porce deset

Kalorie 178 kilokalorií

Ingredience

Instrukce
 • Předehřejte troubu na 200c/390f. Formu na bochník o rozměrech 8 x 4 palce (nebo jakoukoli formu na bochník o hmotnosti 1 libra) vymažte máslem, potom vysypte mouku a setřeste přebytek.

 • V nádobě mixéru smíchejte rostlinné mléko, hedvábné tofu a vanilkový extrakt.

  3 lžíce rostlinného mléka, 120 g měkkého a hedvábného tofu, 1,5 lžičky vanilkového extraktu

 • V míse stojanového mixéru prosejeme mouku, kukuřičný škrob, moučkový cukr, prášek do pečiva a jemnou sůl a promícháme.

  150 g dortové mouky, 1 polévková lžíce kukuřičného škrobu, 150 g moučkového cukru, 1 lžička prášku do pečiva, ¼ lžičky jemné mořské soli

 • Přidejte veganské máslo a polovinu smíchané směsi sójového mléka. S nainstalovaným lopatkovým nástavcem šlehejte na nízkou rychlost, dokud se nespojí, poté zvyšte rychlost na střední po dobu 3 minut. V tomto okamžiku by těsto mělo mít konzistenci krémové polevy.

  90 g veganského másla

 • Zastavte mixér, oškrábejte stěny mísy, přidejte zbývající směs rozmixovaného sójového mléka a znovu šlehejte 1 minutu na střední rychlost.

 • Těsto přendáme do připravené dortové formy a povrch uhladíme stěrkou. Ponořte ostrý nůž do rozpuštěného veganského másla a nakrájejte těsto uprostřed ve 4-palcové linii.

 • Vložte formu do trouby a pečte 10 minut, poté snižte teplotu na 170 °C a pečte dalších 30 minut, nebo dokud bambusová špejle zapíchnutá do středu nevyjde čistá.

 • Umístěte dortovou formu na 10 minut na chladicí mřížku, poté dort vyjměte z formy a před podáváním nechte zcela vychladnout.

Poznámky

Poznámka: Tento recept používá tento recept na polevu. Vzhledem k tomu, že se jedná o samostatný recept, výše uvedené nutriční údaje platí pouze pro piškotové dorty, nikoli pro polevu. Údaje o výživě polevy jsou na mrazicí stanici zobrazeny samostatně.

Výživa

Kalorie: 178kilokaloriíSacharidy: 27GProtein: 3GTlustý: 7GNasycený tuk: 2GPolynenasycené tuky: 2GMononenasycený tuk: 2GTransmastné kyseliny: 0,04GSodík: 120mgDraslík: 87mgVlákno: 0,4GCukr: 15GVitamín A: 362UIVitamín C: 0,3mgVápník: 30mgŽehlička: 0,3mg

Klíčové slovo Veganský narozeninový dort

Líbí se vám tento recept?Dejte mi vědět na Instagramu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *