Veganské jahodové muffiny | Kompletní pomoc

By | November 16, 2023

Toto jsou nejlepší veganské jahodové muffiny! Jsou plné šťavnatých, čerstvých jahod a jsou ideální na jaro. Navíc se velmi snadno připravují.

Oh, tyhle muffiny.

Poprvé jsem je udělal asi před třemi týdny, v záchvatu vzrušení ze začátku jahodové sezóny. Recept jsem zachovala jednoduchý: v podstatě vanilkový muffin s přiloženými nakrájenými jahodami a trochou šumivého cukru navrchu.

Čekala jsem, že budu s receptem spokojená – miluji ostatně jak muffiny, tak jahody – ale nebyla jsem připravená na to, jak výjimečné budou ve své jednoduchosti.

Tohle jsou jahody. Tyto šťavnaté ovocné kapsičky jsou při vaření tak sladké. Jahodové muffiny svou přítomností nepotřebují žádné zvonky a píšťalky.

Tento recept na muffiny je vyroben z čerstvého sezónního ovoce a je pro ně lepší.

Malý, kulatý, bílý servírovací talíř je zakončený jediným veganským jahodovým muffinem.Malý, kulatý, bílý servírovací talíř je zakončený jediným veganským jahodovým muffinem.

Jak vyrobit veganské jahodové muffiny

Když jsem začátkem tohoto týdne psal o veganském podmáslí, zmínil jsem se, že mnoho veganských receptů na pečení nevyžaduje náhražku vajec.

Zjistil jsem, že to platí zejména, pokud jde o rychlé chleby: muffiny, banánový chléb, dýňový chléb atd. To může být také pravda, pokud jde o recepty na veganské koláče.

To je možné pomocí vhodné mouky (mouk) a kypřících prostředků. Vejce obecně dodávají pečivu strukturu a kynutí a také bohatost tuku.

Je snadné vytvořit stejné bohatství s rostlinnými tuky, jako je olej, veganské máslo, ořechové nebo semínkové máslo nebo veganský jogurt.

Napodobování vlivu vajíčka na zvedání a strukturu/vazbu je složitější, ale zcela možné. Kypřící látky v kombinaci s něčím kyselým (jako veganské podmáslí) vytvářejí kynutí.

Použití mouky s lepkem zachovává strukturu. Totéž platí pro správnou kombinaci bezlepkových mouk a škrobů.

Tyto tři ingredience – kypřící látky, veganské podmáslí a univerzální mouka – se spojí, aby veganské jahodové muffiny fungovaly.

Čerstvě upečený muffin byl rozdělen na dvě poloviny. Leží na malém bílém servírovacím talíři.Čerstvě upečený muffin byl rozdělen na dvě poloviny. Leží na malém bílém servírovacím talíři.

Muffiny jsou lehké, ale přesto mají strukturu. Strouhanka na muffiny je dostatečně pevná, aby unesla kousky nakrájených čerstvých jahod, aniž by se hromadily na dně muffinu.

Ingredience na veganský jahodový muffin

Jednoduchost je název hry pro tento konkrétní recept na muffiny. Zde je to, co budete potřebovat.

Bílá mísa obsahuje směs mouky a dalších suchých přísad. Leží na bílém povrchu.Bílá mísa obsahuje směs mouky a dalších suchých přísad. Leží na bílém povrchu.

Mouka

Na veganské jahodové muffiny používám nebělenou univerzální mouku, nemluvě o téměř všech mých dalších projektech pečení. To mi dává lehké, nadýchané, žvýkací pochoutky s velmi konzistentními výsledky.

Pokud máte srdce na tom, že v receptu použijete celozrnnou mouku, nevadí. Jen se připravte na to, že muffiny budou o něco hutnější nebo sušší, než by jinak byly. Pro nejlepší výsledky doporučuji bílou celozrnnou mouku.

Pokud pečete bez lepku, doporučuji směs univerzální mouky a škrobu. Tenhle je můj zdaleka nejoblíbenější.

Kypřící prostředky

Na jahodové muffiny používám svou oblíbenou kombinaci prášku do pečiva a sody v poměru 2:1.

Horní obrázek mléka ve skleněné misce.Horní obrázek mléka ve skleněné misce.

Veganské podmáslí

A aby tyto muffiny nakynuly, používám své veganské podmáslí.

Tato jednoduchá směs neslazeného, ​​nemléčného mléka a čerstvě vymačkané citronové šťávy (nebo jablečného octa) přidá trochu kyseliny do těsta na muffiny.

Přitom spouští neutralizační reakci s kypřícími činidly, kterými jsou báze. Tato reakce vytváří drobné bublinky oxidu uhličitého, které pomáhají jahodovým muffinům kynout.

Více o tom, jak se toto kouzlo děje, se dozvíte v tomto článku!

Rozpuštěné veganské máslo

Jako zdroj tuku do muffinů používám rozpuštěné máslo. Líbí se mi, jak máslová chuť v tomto receptu funguje.

K přípravě jahodových muffinů však můžete použít i rostlinný olej neutrální chuti. Rafinovaný avokádový olej mám na pečení nejraději.

Mixovací nádoba obsahuje mouku, rozpuštěné máslo a šlehací metlu.Mixovací nádoba obsahuje mouku, rozpuštěné máslo a šlehací metlu.
jestli ty

Třtinový cukr

Jahodové muffiny jsou slazené třtinovým cukrem. Pokud chcete, můžete jako náhradu použít kokosový cukr.

Vanilkový extrakt

Tyto muffiny těží z nádechu vanilkové chuti. Používám vanilkový extrakt, ale pokud máte místo něj vanilkový prášek nebo sirup, není problém.

Horní obrázek bílé mísy z těsta posypané kousky čerstvého ovoce.Horní obrázek bílé mísy z těsta posypané kousky čerstvého ovoce.

Jahody

Recept na muffiny vyžaduje 1 1/2 šálku nakrájených čerstvých jahod. Obvykle čtenářům říkám, že mražené ovoce je dobrou náhražkou čerstvého ovoce v receptech na pečení.

Na druhou stranu u těchto jahodových muffinů je podle mě důležité použít čerstvé ovoce. Struktura a chuť nakrájených čerstvých jahod jsou pro recept zásadní.

Šumivý cukr

Šumivý cukr je třpytivý cukr, kterým lze velmi jednoduše ozdobit muffiny, koláčky a sušenky. To jim dává jen malý kousek neodolatelně sladké kůrky navrchu.

Pokaždé, když mluvím o šumivém cukru, lidé se mě ptají, kde se dá koupit. Moc se mi líbí šumivý cukr od King Arthur Baking, který si můžete objednat v internetovém obchodě KAB.

Na Amazonu však najdete také spoustu možností šumivého cukru. Pokud máte místní obchod se zdobením dortů nebo specializovanou cukrárnu, měli byste být schopni najít to také tam. Někdy lze šumivý cukr dokonce snadno najít v pečicí části velkého obchodu s potravinami.

Pokud nemáte šumivý cukr, ale máte ve spíži cukr demerara, můžete jej použít.

Mohu nahradit jahody borůvkami?

Pokud nemáte čerstvé jahody, další možností je použít místo nich čerstvé borůvky. Rozhodněte se pro stejné množství ovoce: 1 1/2 šálku.

Příprava a skladování jídel

Domácí muffiny jsou rozhodně jedním z mých oblíbených sladkých jídel na snídani. Téměř vždy udělám tucet a polovinu zamrazím.

Domácí muffiny jsou skvělou lehkou snídaní nebo sladkou svačinou na cesty.

Pokud jde o snídani, jahodové muffiny můžete samozřejmě spárovat se všemi druhy jiných potravin. Ráda je podávám s kešu nebo mandlovým jogurtem a extra čerstvými jahodami.

Můžete je podávat s ořechy nebo ořechovým máslem, kouskem veganského másla, smoothie nebo pěkným napěněným latte z ovesného mléka. Nebo cokoli jiného byste mohli chtít.

Muffiny skladujte ve vzduchotěsné nádobě nebo v uzavíratelném sáčku při pokojové teplotě po dobu až 2 dnů nebo ve vzduchotěsné nádobě v chladničce po dobu až 5 dnů.

Skladování při pokojové teplotě udrží muffiny vlhké (uchovávání v lednici má tendenci pečivo vysušovat), ale skladováním v lednici prodloužíte jejich čerstvost.

Mohu zmrazit veganské jahodové muffiny?

Rozhodně. Jahodové muffiny lze zabalit nebo přemístit do vzduchotěsné nádoby a zmrazit, jednotlivě nebo v dávkách, po dobu až 6 týdnů.

Dvě vrstvy veganského vanilkového dortu se proměnily v jahodový koláč, ozdobený šlehačkou a nakrájenými jahodami.Dvě vrstvy veganského vanilkového dortu se proměnily v jahodový koláč, ozdobený šlehačkou a nakrájenými jahodami.

Další dobroty pro jahodovou sezónu

Pokud vás čtení tohoto článku nadchne pro vaření, možná se vám budou líbit tyto další způsoby, jak si vychutnat čerstvé, šťavnaté jarní a letní jahody:

Veganské jahodové muffiny, pečené v bílých formách na muffiny, leží na bílém povrchu.

Čas na přípravu: 15 minut

Čas na vaření: 25 minut

Celkový čas: 40 minut

Výnosy: 12 muffiny

 • Předehřejte troubu na 350 F a naolejujte nebo vyložte formu na muffiny vložkami.

 • Ve velké míse smíchejte mouku, sůl, jedlou sodu a prášek do pečiva.

 • V jiné středně velké míse prošlehejte podmáslí, rozpuštěné máslo, třtinový cukr a vanilkový extrakt.

 • Uprostřed suchých surovin udělejte důlek. Nalijte mokrou směs. Pomocí stěrky smíchejte ingredience dohromady, dokud nebudete mít těsto a v míse nezůstanou žádné viditelné stopy mouky. Nevadí, když má těsto malé hrudky: nepřemíchejte!

 • Rezervujte si 1/4 šálku nakrájených jahod. Jemně vmíchejte zbývající jahody do těsta, dokud se téměř nerozdělí.

 • K naplnění formy na muffiny použijte odměrku na muffiny nebo odměrku na 1/2 šálku (každý košíček na muffiny by měl být plný asi do 2/3 až 3/4). Vršky muffinů posypte zbylými kousky jahod. Pokud používáte, posypte každý vršek 1 lžičkou šumivého cukru.

 • Pečte 25 minut, nebo dokud nejsou vršky muffinů nafouklé, ztuhlé a po okrajích dozlatova opečené. Jakmile muffiny dostatečně vychladnou, vyjměte je z formy a přemístěte je na chladicí mřížku. Před podáváním nechte dalších 10 až 15 minut vychladnout.

Čerstvě upečené položky snídaně seřazené na bílém mramorovém povrchu na pozadí bílých dlaždic. Jsou posypané sezónním ovocem.Čerstvě upečené položky snídaně seřazené na bílém mramorovém povrchu na pozadí bílých dlaždic. Jsou posypané sezónním ovocem.

Jahodové muffiny jsem dělala čtyřikrát (!), protože jsem je poprvé dělala před více než měsícem.

Teď jsem je sdílela s přáteli z jógy, dala je kamarádce ke Dni matek a užila jsem si várku jen pro sebe. S radostí mohu říci, že ještě nějaké mám v mrazáku.

Doufám, že je milujete stejně jako já. Tady je jaro.

xo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *