Veganská mexická rýže (varná deska nebo instantní hrnec)

By | November 15, 2023

Zveřejněno 29.10.2023 Richardem. Naposledy aktualizováno 29.10.2023 Richardem.

Z tohoto spolehlivého veganského receptu na mexickou rýži je pokaždé perfektní španělská rýže ve stylu restaurace (aka arroz rojo). Mexická rýže s varnou deskou nebo instantní hrnec, připravená během několika minut!

Myslím to vážně, když říkám, že tento veganský recept na mexickou rýži je spolehlivý! Ať už tomu říkáte veganská španělská rýže, arroz rojo nebo červená rýže, tento recept je perfektním doplňkem k mnoha jídlům! Navíc jsem pro vás sepsal recept dvěma způsoby: jeden pro vaření na varné desce a jeden pro vaření v instantním hrnci nebo rýžovaru!

Je to způsob, jak povýšit svou základní bílou rýži na něco mnohem lahodnějšího a plného chuti. Perfektní jako příloha k mexickým večeřím, jako je moje Vegan Taco Bowl, nebo jednoduše podávané s grilovaným tofu a zeleninou! Tak pojďme !

veganská mexická rýže veganská španělská rýže
Skočit do:

🧈 Ingredience veganské mexické rýže

K výrobě dokonalé veganské mexické rýže stačí jen hrstka ingrediencí ze skříně. Zde je několik poznámek, které vám mohou pomoci tento recept pokaždé zdokonalit! Ať už připravujete mexickou rýži na varné desce nebo v Instant Pot, budete potřebovat stejné ingredience.

Veganský instantní hrnec ingredience španělské rýže
 • Basmati rýže (nebo dlouhozrnná rýže) – tato je nezbytná! Nekvalitní rýže bude příliš kašovitá a nebude produkovat nadýchanou veganskou mexickou rýži ve stylu restaurace, kterou hledáme!
 • Olivový olej
 • Malá cibule (jemně nakrájená)
 • Stroužky česneku (jemně nasekané)
 • Kmínový prášek
 • Kajenský nebo ancho pepř prášek
 • Vločková mořská sůl
 • Horký zeleninový vývar
 • Rajčatové pyré
 • Čerstvý koriandr
veganská mexická rýže arroz rojo

🥣 Metoda veganské mexické rýže

V receptu v dolní části stránky jsem ukázal, jak vyrobit instantní mexickou rýži A mexickou rýži na varné desce – obojí samozřejmě veganské! Pokud potřebujete malé vizuální vedení, zde je malý náhled níže!

umytá rýže

1. Možná nejzásadnější krok! Umyjte si rýži! Rád to dělám alespoň třikrát, protože to odstraní škrob na vnější straně zrn rýže a zabrání tomu, aby se uvařená rýže slepila! Ujistěte se, že dobře odkapáváte!

smažení

2. Poté na troše olivového oleje osmahneme cibuli, česnek a koření. Rýže pak jde dovnitř a krátce se opéká na pánvi. nenechte ho připálit nebo příliš křupat!

kouření

3. Nyní přidáme tekuté suroviny. Zvažte použití kvalitního zeleninového vývaru. Tradičně se tento recept vyrábí s kuřecím vývarem, takže zkuste najít vývar s kuřecí příchutí nebo vývar, který je také veganský (jako Oxo). Pokud vaříte na sporáku, vařte na nejnižším plameni!

čerstvě uvařená rýže

4. Nakonec necháme rýži spařit. Žádné teplo, pouze přikryté víkem nebo látkou. Jakmile je rýže podušená, načechrejte vidličkou a přidejte náš čerstvý koriandr. Hotovo! Jste připraveni podávat tuto veganskou mexickou rýži?

křížený s veganskou mexickou rýží

🔀 Některé volitelné doplňky!

Chcete udělat toto jídlo výraznějším? Zde je několik doplňků, které promění vaši veganskou mexickou rýži na kompletní jídlo!

 • Zelenina! Proč nenakrájet na kostičky trochu mrkve a orestovat je s cibulí a česnekem. K rýži můžete přidat i půl hrnku hrášku, těsně před vařením!
 • Jalapeňské papričky! Máte rádi pikantní? Proč nenasekat najemno pár jalapenos a přidat je do veganské mexické rýže, zatímco se vaří?
 • Houby! Smažte žampiony nakrájené na kostičky s cibulí a česnekem pro houbovou verzi této veganské španělské rýže!

A nezapomeňte: Pokud přemýšlíte, s čím toto jídlo podávat, existuje spousta lahodných receptů inspirovaných Mexikem přímo zde ve School Night Vegan. Vyzkoušejte moje veganské nachos, nacho sýr, veganskou zakysanou smetanu nebo veganské rybí tacos!

veganská španělská rýže vyrobená v instantním hrnci nebo rýžovaru

🤷‍♀️ Časté dotazy k veganské mexické rýži

Otázka: Co je mexická rýže?

A: Mexická rýže je dušená, dlouhozrnná rýže připravená z rajčatového vývaru s cibulí, česnekem a kořením. Je také důležité, aby byla rýže při přípravě mexické rýže lehce opečená, aby byla chuť!

Otázka: Jaké koření obsahuje mexická rýže?

Odpověď: Tradičně najdete kmín a chilli prášek v mexické rýži, ale některé recepty vyžadují také mletý koriandr, černý pepř a čerstvé bylinky.

Mexická rýžová taco miska
veganská mexická rýže

Richard Makin

Z tohoto spolehlivého veganského receptu na mexickou rýži je pokaždé perfektní španělská rýže ve stylu restaurace (aka arroz rojo). Kompatibilní s varnou deskou, instantním hrncem nebo rýžovarem!

Čas na vaření 14 minut

Celkový čas 14 minut

Chod Příloha

Kuchyně Americká, mexická, španělská

Porce 4

Kalorie 363 kilokalorií

Ingredience

Instrukce

Metoda sporáku

 • Umístěte střední hrnec na středně nízkou teplotu a přidejte olivový olej. Po zahřátí přidejte cibuli a česnek a restujte 2–3 minuty nebo dokud cibule nezměkne.

  2 lžíce olivového oleje, 1 malá cibule, 2 stroužky česneku

 • Přidejte kmín, chilli prášek, sůl a propláchnutou rýži. Míchejte, aby se spojila, a poté nechte rýži opékat na pánvi asi 30 sekund.

  1 lžička mletého kmínu, ¼ lžičky kajenského pepře nebo prášku z ancho pepře, ¼ lžičky vločkovité mořské soli

 • Přidejte 710 ml (3 šálky) horkého zeleninového vývaru a rajčatový protlak. Míchejte, aby se spojily a přiveďte k varu. Jakmile se pánev začne vařit, snižte teplotu na minimum a přikryjte pánev těsně přiléhající poklicí. Takto necháme rýži vařit 15 minut.

  710 ml horkého zeleninového vývaru na pečení v troubě, 2 lžíce rajčatového protlaku

 • Jakmile uplyne 15 minut, sejměte víko, nemíchejte rýži, ale položte na pánev utěrku, aby se vytvořilo těsnění, a znovu přikryjte víkem.

 • Nechte rýži v páře dalších 20 minut.

 • Odstraňte víko a načechrajte rýži vidličkou. Přidejte koriandr a před podáváním promíchejte.

  Čerstvý koriandr

Okamžitá metoda s hrncem a rýžovarem

 • Nastavte instantní hrnec na režim restování na mírném ohni a přidejte olivový olej. Po zahřátí přidejte cibuli a česnek a restujte 2–3 minuty nebo dokud cibule nezměkne.

  2 lžíce olivového oleje, 1 malá cibule, 2 stroužky česneku

 • Přidejte kmín, chilli prášek, sůl a propláchnutou rýži. Míchejte, aby se spojila, a poté nechte rýži opékat na pánvi asi 30 sekund.

  1 lžička mletého kmínu, ¼ lžičky kajenského pepře nebo prášku z ancho pepře, ¼ lžičky vločkovité mořské soli

 • Přidejte 530 ml (2 a ¼ šálku) horkého zeleninového vývaru a rajčatový protlak. Míchejte, aby se spojily. Zrušte režim sauté a utěsněte horní část instantního hrnce víkem a ujistěte se, že je ventil nastaven na „utěsnění“.

  710 ml horkého zeleninového vývaru na pečení v troubě, 2 lžíce rajčatového protlaku

 • Vařte pod tlakem 4 minuty při vysokém tlaku. Po 4 minutách uvolněte tlak ručně.

 • Jakmile přestane unikat veškerá pára, vyjměte hrnec z kávovaru Instant Pot a položte jej stranou na žáruvzdorný povrch se stále nasazenou pokličkou.

 • Takto necháme rýži v páře dalších 7 minut.

 • Odstraňte víko a načechrajte rýži vidličkou. Přidejte koriandr a před podáváním promíchejte.

  Čerstvý koriandr

Výživa

Kalorie: 363kilokaloriíSacharidy: 80GProtein: 7GTlustý: 1GNasycený tuk: 0,2GPolynenasycené tuky: 0,2GMononenasycený tuk: 0,3GSodík: 859mgDraslík: 159mgVlákno: 1GCukr: 2GVitamín A: 423UIVitamín C: 1mgVápník: 36mgŽehlička: 1mg

Klíčové slovo instantní hrnec, rýžovar, veganská mexická rýže, veganská španělská rýže

Líbí se vám tento recept?Dejte mi vědět na Instagramu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *