Vegan Tom Kha (tofu) – Moje rostlinné vaření

By | November 13, 2023

Přejděte na recept

Vytiskněte recept

Tato veganská polévka Tom Kha je bohatá, krémová a plná chuti! Uklidňující jídlo, snadné na přípravu a hotové za 30 minut. Tofu Tom Kha udělá dojem i na nevegany.

Pokud chcete jemnější thajské kari, vyzkoušejte tento veganský tom kha. Je to voňavé, krémové a uspokojující. Podávejte s rýží nebo nudlemi jako pad see ew pro jednoduchou víkendovou večeři!

💚Proč si tento recept zamilujete

 • Smetanové, uspokojující, výrazné chutě
 • Jednoduché jídlo „vše v jednom“ hotové za 30 minut
 • Perfektní komfortní jídlo pro chladnější večery
 • Vydatné, zdravé a na bílkoviny bohaté kari!

🤔 Co je Tom Kha

Tom Kha Gai je oblíbené thajské kari vyrobené z kokosového mléka, kuřecího masa (nebo jiných bílkovin) a koření, jako je galangal, citronová tráva a chilli papričky. Výraz „Tom Kha“ znamená vroucí galangal a „gai“ znamená kuře.

Tom Kha je krémový, chutný a lehce pikantní díky přidání limetkové šťávy. Na rozdíl od většiny thajských kari je jemné, takže si ho mohou vychutnat i citlivější na koření.

Tato polévka se obvykle podává s rýží, aby nasákla lahodnou omáčkou!

Aby byl tento recept veganský, nahradíme kuře tofu a rybí omáčku sójovou omáčkou.

Tom Kha vs. Tom Yum

Tom Yum a Tom Kha jsou dvě odlišné thajské kari. Tom Yum je štiplavá a kořeněná čirá polévka, zatímco Tom Kha má jemnější chuť a bohatší pocit v ústech díky obsahu kokosového mléka. Kromě toho se Tom Yum obvykle připravuje s krevetami a jinými mořskými plody, zatímco Tom Kha se často připravuje s kuřecím masem.

📃Poznámky k přísadám a náhradám

 • Galangal – Čerstvý galangal funguje nejlépe, ale klidně jej nahraďte zmrazeným nebo sušeným galangalem. Ačkoli můžete zázvor nahradit špetkou, změní to chuť.
 • Citronová tráva – Použije se pouze spodní bílá polovina. Můžete ji nahradit 1 lžící pasty z citronové trávy.
 • Chilli papričky – Z chilli papričky jsem odstranil semínka, aby mé kari bylo jemnější, ale můžete se rozhodnout je nechat. Pro pikantní verzi použijte místo běžných chilli papriček thajské chilli papričky.
 • Červená kari pasta – Volitelná přísada. Vynechejte, abyste snížili množství koření.
 • Tofu – Použijte extra pevné tofu předem lisované a okapané, buď pomocí lisu na tofu nebo na něj naskládat něco těžkého. Podívejte se na tento článek o „jak lisovat tofu““ pro podrobnější pokyny.
 • Houby – Používám shiitake, ale můžete ho nahradit jiným druhem houby, jako je hlíva ústřičná, enoki nebo knoflík.
 • Sójová omáčka – Lze nahradit tamari nebo shoyu. V případě potřeby použijte bezlepkovou značku.

🔪Jak na to

Příprava aromátů – Citronovou trávu lehce rozdrťte a nakrájejte na 2palcové kousky. Pokud jde o listy kafírové limetky, odstraňte centrální stonek a natrhejte je na malé kousky.

Dušení aromatických látek – V kastrolu rozehřejte lžíci oleje. Přidejte cibuli a smažte, dokud nebude průhledná. Poté přidejte galangal, česnek, listy kafiru, chilli papričky a citronovou trávu. Vařte minutu, dokud nezavoní. Vmícháme kari pastu a vaříme dalších 30 sekund.

Vaření kari – Přidejte kokosové mléko a vývar do pánve a před přidáním žampionů a tofu přiveďte k mírnému varu. Vařte 10 až 15 minut nebo dokud houby nezměknou. Vařte na mírném až středním ohni, aby se kokosové mléko nesrazilo.

Hrnec tom kha tofu na šedém pozadí.Hrnec tom kha tofu na šedém pozadí.

Část – Ozdobte svého vegana Tom Kha listy koriandru a plátky chilli a podávejte s čerstvě uvařenou rýží!

✅ Užitečné tipy

 • Použijte pastu Tom Kha – Pokud nechcete kupovat celou hromadu surovin a hledáte jednodušší verzi, použijte těsto Tom Kha namísto!
 • Semena papriky – Semínkové papriky jsou mnohem méně pikantní. Pokud vám teplo vyhovuje, můžete tento krok přeskočit.
 • Udělejte to krémovější – Vývar nahraďte kokosovým mlékem.
 • Vařte kari na mírném ohni – To pomáhá zabránit srážení kokosového mléka.
 • Skladujte zbytky – Zbytky veganského Tom Kha vydrží v lednici 3 až 4 dny.

✨Varianty a doplňky

Tofu – Pokud nejste fanouškem tofu, nahraďte ho jiným rostlinným zdrojem bílkovin, jako je kuřecí seitan, tempeh nebo rehydratované sójové kadeře. Fungovat budou i veganské kuřecí plátky z obchodu, ale doporučuji je před použitím lehce osmažit.

Zelenina – Aby byl tento veganský tom kha bohatší na živiny, přidejte do polévky další druhy zeleniny. Mezi některé, které fungují obzvláště dobře, patří mrkev, květák, brokolice a rajčata.

Nudle – Pro vydatnější jídlo smíchejte dohromady několik vařených nudlí, jako jsou rýžové nudle a ploché rýžové nudle.

Bez koření – Vynechejte chilli papričky a červenou kari pastu.

Nalijte trochu tom kha do misky na talíři.Nalijte trochu tom kha do misky na talíři.

🍚Jak podávat

Zde jsou některé z mých oblíbených způsobů, jak podávat toto tom kha tofu:

 • Rýže – Jasmínová rýže, hnědá rýže nebo smažená rýže jako moje thajská smažená rýže. K přípravě nízkosacharidového jídla klidně použijte květákovou rýži.
 • Nudle – Podávejte kokosovou polévku s vařenými nudlemi, jako jsou rýžové nudle, ramen nebo rýžové nudle.
 • Thajská jídla – Chcete-li připravit větší jídlo, připravte 1–2 další thajská jídla jako Pad Pak Thai a Basil Tofu Stir-Fry.

❔Často kladené otázky

Jak chutná Tom Kha?

Tom Kha je krémová kokosová polévka, která je bohatá, umami a citronová. Díky přidání limetkové šťávy je tato polévka lehce pikantní. Ve srovnání s jinými thajskými kari bývá lehce pikantní.

Je Tom Kha pikantní?

Ve srovnání s jinými thajskými kari je Tom Kha považován za jedno z nejmírnějších. Úroveň koření se však liší v závislosti na receptu a preferencích šéfkuchaře. Pokud máte nízkou toleranci koření, můžete si tento recept připravit bez koření vynecháním thajské červené kari pasty a chilli papriček.

Je tato polévka bezlepková?

Tento veganský Tom Kha může být bezlepkový, pokud se použije certifikovaná bezlepková sójová omáčka.

Miska tom kha na talíři podávaná s keramickou lžičkou s měsíčky limetky a další miskou kari na boku.Miska tom kha na talíři podávaná s keramickou lžičkou s měsíčky limetky a další miskou kari na boku.

🍽️Více veganských kari

Pokud jste udělali tento recept, zanechte hodnocení a komentář níže, rádi od vás uslyšíme! Přihlaste se k odběru My Plantiful Cooking a získejte nové recepty přímo do vaší schránky! Sledujte nás na InstagramuFacebook a Pinterest získat nejnovější aktualizace. 😉

📖 Recept

Miska tom kha na talíři podávaná s keramickou lžičkou s měsíčky limetky a další miskou kari na boku.Miska tom kha na talíři podávaná s keramickou lžičkou s měsíčky limetky a další miskou kari na boku.

Veganská polévka Tom Kha (s tofu)

Meesha

Tato veganská polévka Tom Kha je bohatá, krémová a plná chuti! Uklidňující jídlo, snadné na přípravu a hotové za 30 minut. Tofu Tom Kha udělá dojem i na nevegany.

Čas na přípravu deset minut

Čas na vaření 15 minut

Celkový čas 25 minut

Chod Hlavní chod

Kuchyně thajština

Porce 3 porcí

Kalorie 389 kilokalorií

Zabraňte ztmavnutí obrazovky

Instrukce

 • V kastrolu rozehřejte lžíci oleje. Přidejte cibuli a smažte, dokud nebude průhledná, asi 3-4 minuty.

 • Poté přidejte galangal, česnek, listy kafiru, chilli papričky a citronovou trávu. Vařte minutu, dokud nezavoní. Vmícháme kari pastu a vaříme dalších 30 sekund.

 • Přidejte kokosové mléko a vývar do pánve a před přidáním žampionů a tofu přiveďte k mírnému varu. Vařte 10 až 15 minut nebo dokud houby nezměknou. Vařte na mírném až středním ohni, aby se kokosové mléko nesrazilo.

 • Ozdobte svého vegana Tom Kha lístky koriandru a plátky chilli a podávejte s čerstvě uvařenou rýží!

Poznámky

*Galangal – Čerstvý galangal funguje nejlépe, ale klidně jej nahraďte zmrazeným nebo sušeným galangalem. Ačkoli můžete zázvor nahradit špetkou, změní to chuť.

Užitečné tipy

 • Použijte pastu Tom Kha – Pokud nechcete kupovat celou hromadu surovin a hledáte jednodušší verzi, použijte těsto Tom Kha namísto!
 • Semena papriky – Semínkové papriky jsou mnohem méně pikantní. Pokud vám teplo vyhovuje, můžete tento krok přeskočit.
 • Udělejte to krémovější – Vývar nahraďte kokosovým mlékem.
 • Vařte kari na mírném ohni – To pomáhá zabránit srážení kokosového mléka.
 • Skladujte zbytky – Zbytky veganského Tom Kha vydrží v lednici 3 až 4 dny.

Výživa

Kalorie: 389kilokaloriíSacharidy: 25GProtein: 6GTlustý: 33GNasycený tuk: 28GPolynenasycené tuky: 1GMononenasycený tuk: 2GSodík: 1325mgDraslík: 673mgVlákno: 5GCukr: 14GVitamín A: 1413UIVitamín C: 53mgVápník: 50mgŽehlička: 4mg

Vypočítané nutriční informace jsou pouze hrubým odhadem a jsou poskytovány jako laskavost. Mějte na paměti, že hodnota se bude lišit v závislosti na proměnných, jako je konkrétní značka nebo typ použitého produktu. Chcete-li získat co nejpřesnější zobrazení, důrazně doporučujeme, abyste si jej vypočítali sami se skutečným množstvím a typem použité přísady.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *