Krémový lepkavý černý rýžový dezert – moje rostlinné vaření

By | November 13, 2023

Přejděte na recept

Vytiskněte recept

Tento krémový a hustý dezert z černé lepkavé rýže potěší davy lidí! K přípravě tohoto receptu potřebujete pouze 5 jednoduchých ingrediencí a 45 minut. Tento zdravý černý lepkavý rýžový pudink je plný živin a antioxidantů.

Tento tong sui (přímo přeloženo jako „sladká polévka“) vyrobený z černé lepkavé rýže je velmi oblíbeným dezertem v jihovýchodní Asii. Má hustou, krémovou texturu a lze ji přizpůsobit vaší preferované úrovni sladkosti.

Toto jídlo není omezeno na dezert. Je to také skvělá volba na snídani! Často se užívá s dalšími malajskými pochoutkami, jako je čínská polévka z fazolí mungo, youtiao a mee Siam.

💚Proč si tento recept zamilujete

 • Lahodné, krémové a neuvěřitelně lahodné
 • Snadná příprava a vyžaduje pouze 5 jednoduchých ingrediencí
 • Zdravý recept bohatý na vlákninu a antioxidanty
 • Bez alergenů a veganské, takže může splnit různé dietní potřeby

🤔Co je dezert z černé lepkavé rýže

Dezert z černé lepkavé rýže, v malajštině také známý jako černý lepkavý rýžový pudink nebo bubur pulut hitam, je sladký pokrm vyrobený z černé lepkavé rýže, pandanových listů a cukru. Tento dezert je často přelitý kokosovým mlékem pro přidání bohatosti.

Tento černý lepkavý rýžový nákyp je oblíbeným dezertem v jihovýchodní Asii, zejména v Indonésii, Malajsii a Thajsku. Kromě toho může být také podáván jako snídaňový pokrm s dalšími místními snídaňovými jídly, jako je smažená rýže, smažené nudle nebo chléb.

🍚Co budete potřebovat

Nezbytné ingredience jako pandanové listy, kokosové mléko, černá rýže, sůl a cukr.

📃Poznámky k přísadám a náhradám

 • Černá lepkavá rýže – Také se nazývá černá lepkavá rýže nebo černá rýže a odlišuje se od černé divoké rýže. Na rozdíl od divoké rýže je černá rýže kratší a větší.
 • Pandan Leaves (Screwpine Leaves) – Klasická přísada v kuchyni jihovýchodní Asie, dává tomuto pokrmu spoustu chutí a vůní. Pokud je nemůžete najít, vynechejte je.
 • Kokosový cukr (palmový cukr) – Lze nahradit hnědým cukrem, třtinovým cukrem nebo jiným granulovaným sladidlem. Pokud dáváte přednost tomu, aby byl bez cukru, oslaďte svůj dezert z černé lepkavé rýže místo toho náhražkami cukru, jako je Splenda nebo Equal.

🔪Jak na to

Umyjte si rýži – Ujistěte se, že jste rýži 2 až 3krát dobře opláchli a promyli. Nedělejte si starosti, pokud voda po umytí stále vypadá fialově; to je normální!

Vaření v instantním hrnci – Vložte rýži, pandanové listy a vodu do vnitřního hrnce. Vařte na nejvyšší stupeň 30 minut a nechte 10 minut přirozeně povolit tlak. Pokračujte v uvolňování zbývajícího tlaku. Odstraňte listy pandanu.

Vaření na sporáku – Případně si polévku můžete uvařit na sporáku. Přidejte rýži, listy pandanu a vodu do hrnce. Směs přiveďte k varu a poté snižte plamen na mírný var. Vařte 60 až 75 minut za častého míchání posledních 10 až 15 minut, aby se dno nepřipálilo. Odstraňte listy pandanu.

Hrnec nevařené černé rýže, vody a pandanových listů v nerezovém hrnci.
Polévka z černé lepkavé rýže v nerezovém hrnci s keramickou lžičkou vedle.

Příprava kokosového mléka – Omáčku z kokosového mléka můžete připravit během vaření rýže. Přidejte kokosové mléko a sůl do hrnce a mírně zahřívejte, dokud se sůl úplně nerozpustí. Kokosové mléko můžete také ohřát v mikrovlnné troubě a vmíchat do něj sůl. Rezervujte na později.

Dát to všechno dohromady – Pro přípravu dezertu z černé lepkavé rýže přidejte do polévky cukr a dobře promíchejte. Poté polévku rozdělíme do misek a zalijeme kokosovým mlékem. Dezert se doporučuje podávat horký. Cenit si!

Kokosové mléko v nepřilnavé pánvi na šedém pozadí.
Nalijte kokosové mléko do misky s černou lepkavou rýží podávanou lžící.

✅ Užitečné tipy

 • Často míchejte – Při vaření černé lepkavé rýže na sporáku je důležité ji na konci často míchat, aby se směs nepřichytila ​​ke dnu a nepřipálila se.
 • Upravte texturu – Tento černý lepkavý rýžový nákyp je hustší, ale stále bude přiměřeně tekutý. Pokud je těžké, přidejte více vody, aby se zředilo.
 • Ihned podávejte – Toto jídlo značně zhoustne, když bude několik hodin chladnout. Je proto lepší si ho vychutnat čerstvý. Pro oživení hustého rýžového nákypu přidejte trochu vody a zahřejte.
 • Chcete-li si vychutnat čerstvé – Před podáváním nechte sladkou polévku několik hodin vychladit v lednici. Všimněte si, že zhoustne, takže před podáváním přidejte trochu vody a promíchejte.
 • Skladujte zbytky – Zbytky mohou být v chladničce po dobu 4-5 dnů. Kokosové mléko uchovávejte odděleně od polévky a zalijte jej těsně před podáváním. Pravděpodobně budete muset přidat vodu, protože směs zhoustne.

🥭Jak podávat

Tento dezert z černé lepkavé rýže se obvykle podává s asijskými jídly, jako je thajská bazalka, tofu smažená a sambal goreng.

Můžete ho podávat i k snídani! Doporučuji ho spárovat s dalšími asijskými specialitami, jako jsou smažené rýžové nudle a popiah, aby bylo jídlo vydatnější.

Kromě kokosového mléka můžete svůj tmavý lepkavý rýžový nákyp doplnit nakrájeným ovocem, včetně kostek manga nebo papáji.

Mísa dezertu z černé lepkavé rýže podávaná se lžičkou s džbánem kokosového mléka a černou rýží v pozadí.

❔Často kladené otázky

Je černá lepkavá rýže stejná jako černá divoká rýže?

Černá lepkavá rýže a černá divoká rýže jsou 2 různé druhy rýže. Navzdory podobnému vzhledu mají výrazné rozdíly.

Černá lepkavá rýže je pro svůj vzhled kratší a tučnější, zatímco divoká rýže je mnohem delší a tenčí. Mají také různé textury a příchutě. Černá lepkavá rýže je měkká, jemně sladká a docela lepkavá. Na druhou stranu chuť divoké rýže lze označit za ořechovou a má žvýkavější texturu.

Mám černou lepkavou rýži před vařením namočit?

Pokud ji připravujete v Instant Pot, není potřeba černou lepkavou rýži předem namáčet, protože se dá uvařit poměrně rychle. Pokud se rozhodnete vařit na varné desce, můžete ji namočit 1–2 hodiny předem, abyste zkrátili dobu vaření.

🍽️Další asijské recepty

Pokud jste udělali tento recept, zanechte hodnocení a komentář níže, rádi od vás uslyšíme! Přihlaste se k odběru My Plantiful Cooking a získejte nové recepty přímo do vaší schránky! Sledujte nás na InstagramuFacebook a Pinterest získat nejnovější aktualizace. 😉

📖 Recept

Mísa dezertu z černé lepkavé rýže podávaná se lžičkou s kokosovým mlékem na boku.

Krémový lepkavý dezert z černé rýže

Meesha

Tento krémový a hustý dezert z černé lepkavé rýže potěší davy lidí! K přípravě tohoto receptu potřebujete pouze 5 jednoduchých ingrediencí a 45 minut. Tento zdravý černý lepkavý rýžový pudink je plný živin a antioxidantů.

Čas na přípravu deset minut

Čas na vaření 40 minut

Celkový čas 50 minut

Chod Snídaně, dezert, svačina

Kuchyně čínština, malajština

Porce 8 porcí

Kalorie 171 kilokalorií

Zabraňte ztmavnutí obrazovky

Instrukce

 • Opláchněte a omyjte rýži důkladně 2 až 3krát. Nebojte se, pokud voda po umytí stále vypadá fialově, je to zcela normální!

 • Vaření v instantním hrnci – Vložte rýži, pandanové listy a vodu do vnitřního hrnce. Vařte na nejvyšší stupeň 30 minut a nechte 10 minut přirozeně povolit tlak. Pokračujte v uvolňování zbývajícího tlaku.Vaření na sporáku – Případně si polévku můžete uvařit na sporáku. Přidejte rýži, listy pandanu a vodu do hrnce. Směs přiveďte k varu a poté snižte plamen na mírný var. Vařte 60 až 75 minut za častého míchání posledních 10 až 15 minut, aby se dno nepřipálilo.
 • Z uvařené polévky s lepkavou rýží vyjměte pandanové listy.

 • Zatímco se rýže vaří, můžete si připravit omáčku z kokosového mléka. Jednoduše přidejte kokosové mléko a sůl do hrnce a jemně zahřívejte, dokud se sůl úplně nerozpustí. Případně můžete kokosové mléko ohřát v mikrovlnné troubě a poté do něj vmíchat sůl. Rezervujte na později.

 • Pro přípravu dezertu z černé lepkavé rýže přidejte do polévky cukr a dobře promíchejte. Poté polévku rozdělíme do misek a zalijeme kokosovým mlékem. Dezert se doporučuje podávat horký. Cenit si!

Poznámky

Užitečné tipy

 • Upravte texturu – Tento černý lepkavý rýžový nákyp je hustší, ale stále bude přiměřeně tekutý. Pokud je těžké, přidejte více vody, aby se zředilo.
 • Ihned podávejte – Toto jídlo značně zhoustne, když bude několik hodin chladnout. Je proto lepší si ho vychutnat čerstvý. Pro oživení hustého rýžového nákypu přidejte trochu vody a zahřejte.
 • Chcete-li si vychutnat čerstvé – Před podáváním nechte sladkou polévku několik hodin vychladit v lednici. Všimněte si, že zhoustne, takže před podáváním přidejte trochu vody a promíchejte.
 • Skladujte zbytky – Zbylý dezert z černé lepkavé rýže lze uchovat v chladu po dobu 4 až 5 dnů. Kokosové mléko uchovávejte odděleně od polévky a zalijte jej těsně před podáváním. Pravděpodobně budete muset přidat vodu, protože směs zhoustne.

Výživa

Kalorie: 171kilokaloriíSacharidy: 25GProtein: 2GTlustý: 7GNasycený tuk: 6GPolynenasycené tuky: 0,1GMononenasycený tuk: 0,3GSodík: 96mgDraslík: 97mgVlákno: 1GCukr: 4GVitamín C: 1mgVápník: 12mgŽehlička: 1mg

Vypočítané nutriční informace jsou pouze hrubým odhadem a jsou poskytovány jako laskavost. Mějte na paměti, že hodnota se bude lišit v závislosti na proměnných, jako je konkrétní značka nebo typ použitého produktu. Chcete-li získat co nejpřesnější zobrazení, důrazně doporučujeme, abyste si jej vypočítali sami se skutečným množstvím a typem použité přísady.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *